DailyVerses.net
TopicsSubscribeRandom Verse
<

Proverbs 16 - KJV & KAT

>
«Proverbs 16:3»
Commit thy works unto the Lord, and thy thoughts shall be established.Zver svoje diela na Pána a podaria sa tvoje zámery.
Better is a little with righteousness than great revenues without right.Lepšie (mať) málo spravodlivým (spôsobom), ako veľké dôchodky a nespravodlivo.
A man's heart deviseth his way: but the Lord directeth his steps.Človek si v duchu rozvažuje svoju púť, ale Pán riadi jeho krok.
How much better is it to get wisdom than gold! and to get understanding rather to be chosen than silver!Nadobúdanie múdrosti je oveľa lepšie nad zlato a získavanie rozumnosti vypláca sa nad striebro.
He that handleth a matter wisely shall find good: and whoso trusteth in the Lord, happy is he.Nachádza šťastie, kto sa dáva (dobrým) slovom poučiť, a blažený je ten, kto sa spolieha na Pána.
Pleasant words are as an honeycomb, sweet to the soul, and health to the bones.Plást medom pretekajúci sú slová láskavé, sladkosť (z nich prúdi do) duše a osvieženie (do) kostí.
A froward man soweth strife: and a whisperer separateth chief friends.Prevrátený človek seje rozbroje a pletkár rozlučuje priateľov.
He that is slow to anger is better than the mighty; and he that ruleth his spirit than he that taketh a city.Lepšie je byť trpezlivý ako silák, (lepšie) sa ovládať, než mesto zaujať.

Bible verse of the day

Cause me to hear thy lovingkindness in the morning;
for in thee do I trust:
cause me to know the way wherein I should walk;
for I lift up my soul unto thee.

Random Bible Verse

Put on therefore, as the elect of God, holy and beloved, bowels of mercies, kindness, humbleness of mind, meekness, longsuffering.
Next verse!   With image

Bible verse of the day

Cause me to hear thy lovingkindness in the morning; for in thee do I trust: cause me to know the way wherein I should walk; for I lift up my soul unto thee.

Receive the Daily Bible Verse:

Personal Bible reading plan

Create an account to configure your Bible read plan and you will see your progress and the next chapter to read here!
Read more...
AcceptThis website uses cookies