DailyVerses.netTopicsRandom VerseSubscribe

Bible Verses about Selfishness

«Nerobte nič z nevraživosti ani pre márnu slávu, ale v pokore pokladajte… Filipanom 2:3»
Do nothing from selfish ambition or conceit, but in humility count others more significant than yourselves.Nerobte nič z nevraživosti ani pre márnu slávu, ale v pokore pokladajte jeden druhého za vyššieho.
Let no one seek his own good, but the good of his neighbor.Nech nik nehľadá vlastné záujmy, ale záujmy iného.
Love is patient and kind; love does not envy or boast; it is not arrogant or rude. It does not insist on its own way; it is not irritable or resentful.Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá; nezávidí, nevypína sa, nevystatuje sa, nie je nehanebná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nemyslí na zlé.
For where jealousy and selfish ambition exist, there will be disorder and every vile practice.Lebo kde je žiarlivosť a sváry, tam je nepokoj a každé možné zlo.
Whoever brings blessing will be enriched, and one who waters will himself be watered.Človek, čo žehná rád druhým, sám zbohatne, ten však, kto iných preklína, aj sám bude prekliaty.
Let each of us please his neighbor for his good, to build him up.Nech sa každý z nás páči blížnemu na jeho dobro a budovanie.
A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.Umnosť sa nepozdáva bláznovi, len vyjavenie svojich myšlienok.
The second is this: ‘You shall love your neighbor as yourself.’ There is no other commandment greater than these.Druhé je toto: »Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!« Iného, väčšieho prikázania, ako sú tieto, niet.
Let no one deceive himself. If anyone among you thinks that he is wise in this age, let him become a fool that he may become wise.Nech nik neklame sám seba! Ak si niekto z vás myslí, že je v tomto veku múdry, nech sa stane bláznom, aby bol múdry.
Incline my heart to your testimonies, and not to selfish gain!Nakloň mi srdce k svojej náuke, a nie ku chamtivosti.
But I do not account my life of any value nor as precious to myself, if only I may finish my course and the ministry that I received from the Lord Jesus, to testify to the gospel of the grace of God.Svoj život si však veľmi necením, len aby som dokončil svoj beh a službu, ktorú som dostal od Pána Ježiša: svedčiť o evanjeliu Božej milosti.
And calling the crowd to him with his disciples, he said to them, “If anyone would come after me, let him deny himself and take up his cross and follow me.”Potom zavolal k sebe zástup aj učeníkov a povedal im: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma.“
I have been crucified with Christ. It is no longer I who live, but Christ who lives in me. And the life I now live in the flesh I live by faith in the Son of God, who loved me and gave himself for me.Už nežijem ja, ale vo mne žije Kristus. Ale život, ktorý teraz žijem v tele, žijem vo viere v Božieho Syna, ktorý ma miluje a vydal seba samého za mňa.

Bible verse of the day

And there is salvation in no one else, for there is no other name under heaven given among men by which we must be saved.

Random Bible Verse

But the Lord is faithful. He will establish you and guard you against the evil one.Next verse!With image

Support DailyVerses.net

Help me spread the Word of God:
Donate

Bible verse of the day

And there is salvation in no one else, for there is no other name under heaven given among men by which we must be saved.

Receive the Daily Bible Verse:

Personal Bible reading plan

Create an account to configure your Bible reading plan and you will see your progress and the next chapter to read here!
Read more...
AcceptThis website uses cookies